TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Adwent na Ziemi KłodzkiejJarmarki adwentowe stały się ważnym elementem przygotowań do świąt. Kramów z różnościami nie zabraknie także na Ziemi Kłodzkiej.


Bożonarodzeniowe jarmarki mają swoje korzenie w Niemczech - pierwsza wzmianka na ten temat pochodzi z Drezna z 1434 roku. Jarmark drezdeński Striezelmarkt swą nazwę zawdzięcza tradycyjnym drożdżowym ciastom wypełnionym makiem i orzechami, najczęściej zawijanym albo plecionym. Od końca listopada aż do świąt spora część Europy zamienia się w wielki kiermasz. Zwyczaj organizowania bożonarodzeniowych jarmarków kultywowany jest także w Czechach, Austrii, Belgii, Francji, Danii, Estonii, na Węgrzech, a także w Polsce. Dla osób odwiedzających kramy to okazja do przedświątecznych zakupów, a także szansa na wypróbowanie regionalnych specjałów. Na jarmarkach można kupić kolorowe ozdoby, lampki, choinki, regionalne rękodzieło oraz świąteczne potrawy, przyprawy, słodycze i grzane wino.


Długopole
10.12, od godz. 14.00
Park w Długopolu Zdroju 10 grudnia zamieni się w jarmark pełen fantazyjnych dekoracji, ozdobnych świec i kolorowych bombek. Na straganach nie zabraknie przynoszącej szczęście jemioły, gwiazd betlejemskich, pierników, grzanego wina i wybornych ciast. Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się w uzdrowiskowej pijalni. Potem czeka nas koncert kolęd i pastorałek oraz pokaz szopek. Będzie też niespodzianka dla najmłodszych - św. Mikołaj. W parku uruchomiona zostanie także specjalna mikołajowa skrzynka na listy.


Międzylesie
16.12, od godz. 14.00
Kiermasz adwentowy Międzyleska Choinka odbędzie się 16 grudnia na miejskim rynku (pl. Wolności). O godz. 14.30 Akademia Wyobraźni z Wrocławia zaprezentuje spektakl pt. Legenda o św. Mikołaju. W programie kiermaszu znalazło się także wspólne kolędowanie, degustacja świątecznych specjałów oraz konkurs na najładniejszą choinkę. W rynku pojawi się także żywa szopka oraz stragany pełne świątecznych ozdób i smakołyków. Na zakończenie, o godz. 16.10 w międzyleskim kościele odbędzie się koncert kolęd.


Lądek 17-18.12
Atrakcją jarmarku na lądeckim Rynku będzie szopka oraz zagroda z żywymi zwierzętami. Nie zabraknie koncertu kolęd i pastorałek oraz występów lokalnych zespołów. Odbędą się też konkursy na bożonarodzeniową szopkę i najpiękniejszą ozdobę choinkową. Wielbiciele świątecznej kuchni będą mogli posmakować wielu potraw oraz słodkości.


Kłodzko 17-24.12
Na stoiskach przy kłodzkim ratuszu można będzie zakupić oryginalne ozdoby świąteczne, pamiątki oraz spróbować regionalnych potraw. Będzie szopka z żywymi zwierzętami i piękna choinka. Do świętowania zaprasza także Galeria Twierdza Kłodzko (ul. Noworudzka 2), gdzie 17 grudnia odbędzie się event bożonarodzeniowy. Od godz. 12.00 na gości centrum handlowego czekały będą stoły wigilijne zastawione bożonarodzeniowymi pysznościami do degustacji. Można będzie nabyć produkty regionalne, wziąć udział w konkursie na najpiękniej udekorowany stół wigilijny i obejrzeć pokaz malowania bombek.


Szczytna
17.12, od godz. 13.00
Już po raz piąty Szczytna zaprasza na Adwentalia w Parku Za Bramą. W programie imprezy znalazły się konkursy, m.in. na najładniej udekorowaną choinkę, najsmaczniejszego świątecznego śledzika czy najpiękniejszą szopkę. Uczestnicy konkursów mogą liczyć na nagrody pieniężne i worki pełne prezentów. Będzie również przegląd kolęd i pastorałek, wspólna wigilia oraz żywa szopka. Nie zabraknie stoisk z ceramiką artystyczną, ozdobami choinkowymi, piernikami, miodem czy grzanym winem. Najmłodsi spotkają się ze św. Mikołajem. Adwentalia zwieńczy koncert legendarnego zespołu Czerwone Gitary.


Duszniki 3 i 17.12
Świątecznie zrobi się tu już 3 grudnia - o godz. 19.00 na dusznickim Rynku odbędzie się uroczysta iluminacja choinki przy śpiewie chóru Makrotumia. Siedemnastego grudnia, na pl. Warszawy pojawią się stragany, na których lokalni gestorzy zaprezentują świąteczne specjały. Będzie wielka degustacja potraw, dzielenie się opłatkiem oraz jasełka w wykonaniu uczniów podstawówki.


Polanica 10.12
Wspólne Polanickie Kolędowanie, czyli Wigilia Miejska 2011, to impreza adwentowa, która odbędzie się w Parku Zdrojowym. W pijalni wód mineralnych ustawione zostaną stoły z poczęstunkiem, dzieci śpiewać będą piosenki, a włodarze miasta poczytają bajki. Również tu pojawią się kramy z różnościami. Wigilię rozpocznie o godz. 11.30 wernisaż wystawy fotograficznej Tomka Goli. O godz. 19.30 w Kawiarni Wiedeńska odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Krystyny Giżowskiej. Szczegóły na temat koncertu pod nr tel. 74 8682444.


Nowa Ruda 16-18.12
Stragany pełne upominków, ozdób oraz artykułów świątecznych rozstawione zostaną na głównym placu miasta. Zakupy umilać będą latające anioły i śpiewający górale.


Kudowa 16-18.12
W Teatrze pod Blachą można będzie skosztować świątecznych pierników, wysłuchać kolęd w wykonaniu kudowskiego chóru Sta Allegro, zakupić świąteczne ozdoby i poznać bożonarodzeniowe zwyczaje Czechów. Szczegóły na www.kudowa.pl
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej