TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Adam PolańskiAdam Polański – rocznik europejskiej burzy (1968). Z wykształcenia leśnik, dziś emerytowany policjant, instruktor harcerski i wychowawca młodzieży. Mieszka w Międzylesiu, które jest wg niego początkiem świata. Jego życie wypełnia sztuka. Ludzie mówią o nim: poeta, zdolny literat. Komponuje też muzykę. Sam nazywa się artystą i pszczelarzem w czwartym pokoleniu. Ojciec trójki dzieci oraz zespołu Centrala 57, dla którego pisze teksty. Jest inicjatorem Zamek Rock Festiwalu, który zadebiutuje 14 sierpnia. W tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności artystycznej.

M.S.: Jesteś przykładem połączenia dwóch odrębnych światów – pryncypializmu, jakiego wymagała od Ciebie praca w policji i artystycznej wolności, którą wyrażasz w swoich tekstach, felietonach i poezji.
A.P.: Właściwie sztuka była dla mnie zawsze najważniejsza, a praca zawodowa pozwalała mi przetrwać. Jedna z piosenek Centrali 57 „Ze sztuki trudno żyć”, do której napisałem słowa, mówi właśnie o tych trudnych realiach. W czasach kiedy startowałem w dorosłe życie utrzymywanie się ze sztuki było praktycznie niemożliwe i aby móc tworzyć musiałem zająć się czymś, co pozwalało mi załatać domowy budżet. Sztuka była też dla mnie pewnym wentylem bezpieczeństwa, który pozwalał mi normalnie spoglądać na świat.

M.S.: Twoje słowa doskonale połączyły się z muzyką Centrali 57.
A.P.: Dzisiaj literatura jest w odwrocie, stąd także u mnie mniej słowa drukowanego. Całkiem dobrze radzę sobie za to w show biznesie, jako autor tekstów do muzyki rockowej i rozrywkowej. Centrala 57, to ciekawy projekt, który zaistniał w głowach świetnych muzyków: Pawła Tura, Piotrka Cichego, Tomka Burzyńskiego i Szymona Gmerka. Paweł zainteresował się tym co piszę, a we mnie obudziła się na nowo chęć tworzenia tekstów do muzyki, tak jak to bywało w przeszłości.

M.S.: Kto jest dla Ciebie artystycznym wzorcem?
A.P.: Moje muzyczne wzorce sytuuję w nurcie Nowej Fali lat 80-tych (np. The Cure), czy w kręgu punka (np. Dead Kennedys). Literackim wzorcem, który wywarł na mnie duży wpływ jest Adam Mickiewicz. Może jest on niezrozumiały dla młodego pokolenia, ale dla mnie jest poetą bardzo znaczącym. Wielce cenię sobie liryki Bolesława Leśmiana, którego poezja jest z jednej strony prosta, a z drugiej tak pięknie ukrywająca rzeczy oczywiste. Ze światowej literatury przepadam za prozą takich pisarzy jak Julio Cortazar, Jorge Borges czy Gabriel Marquez.

M.S.: Skąd pomysł na Zamek Rock Festiwal i jaka idea przewodzi tej imprezie?
A.P.: Pomysł na tę imprezę narodził się 2 lata temu. Wraz z Pawłem Turem szukaliśmy miejsca, gdzie można by było zagrać fajny koncert rockowy Centrali 57 i przy okazji zaprosić do udziału w tym wydarzeniu przyjaciół z branży muzycznej. Chcieliśmy, aby była to impreza z dobrą energią, z dobrym nagłośnieniem i oświetleniem. Marzyliśmy o alternatywie wobec biesiadnych festynów, które nie trafiają do młodego odbiorcy. Stąd właśnie pomysł, aby w małym miasteczku, w Międzylesiu, które dla jednych jest końcem świata, a dla nas jego początkiem, spróbować zorganizować większą imprezę. Mam nadzieję, że Zamek Rock Festiwal uda się wpisać na stałe w lokalną ofertę kulturalną.

M.S.: W tym roku obchodzisz 25-lesie swojej działalności artystycznej. Czujesz się spełniony?
A.P.: W 1985 roku pojawiła się pierwsza publikacja mojego autorstwa. Efektem 25-letniej pracy jest kilkanaście przedstawień, setki stron internetowych, wierszy i piosenek. Zdobyłem sporo nagród, m.in. Telewizji Wrocław. Tak, można powiedzieć, że jestem spełnionym artystą. Cieszy mnie gdy ludzie wzruszają się czytając moją poezję i śpiewają napisane przeze mnie piosenki na koncertach Centrali 57.

Od redakcji: W maju ukazała się autorska płyta pod szyldem Pawła Tura i Adama Polańskiego zatytułowana „Nauka umierania”. Paweł w całości napisał muzykę, Adam stworzył teksty piosenek.
Wszystkich utworów Centrali 57 wysłuchać można na stronie www.myspace.com/centrala57blues


Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej