TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
72. Festiwal ChopinowskiMiędzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach odbędzie się już po raz 72. W Dworku Chopina jak zwykle nie zabraknie gwiazd światowej pianistyki, które zagwarantują melomanom wspaniałe przeżycia.


Niewiele osób wie, że najstarszy nieprzerwanie trwający festiwal pianistyczny na świecie odbywa się właśnie w Dusznikach. Ze względu na ten fakt, zainteresowanie wydarzeniem jest olbrzymie - na większość koncertów bilety wyprzedane zostały już kilka tygodni temu.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski otworzy Nelson Freire. Wśród wykonawców znajdzie się także Kate Liu, która w ubiegłym roku z powodów zdrowotnych musiała odwołać koncerty w kurorcie. Wśród pianistów zaproszonych na tegoroczny festiwal, znalazło się sporo wirtuozów, którzy znają już dusznicką scenę i publiczność. Recital zagra Frederico Colli, podziwiany i oczekiwany przez wielu melomanów. Będzie również Vadym Kholodenko. Tym razem wystąpi dwukrotnie – pierwszy raz ze skrzypaczką Aleną Baevą, a po raz drugi na zakończenie festiwalu. W Dusznikach zobaczymy także turecką pianistkę Ingrid Fliter. Ciekawie zapowiada się recital Viviany Sofronicky, która zagra na dwóch historycznych instrumentach a towarzyszył jej będzie wiolonczelista Sergei Istomin. Pojawi się również dawno niewidziany w Dusznikach Nikita Mndoyants, a Polskę reprezentował będzie m.in. Szymon Nehrinh, laureat tegorocznego Konkursu Artura Rubinsteina. Artysta wystąpi w recitalu poza karnetem, który odbędzie się 5.08 o godz. 22.00. Usłyszymy również prof. Katarzynę Popową-Zydroń i wielu innych znakomitych pianistów. Nokturn poprowadzi prof. Antoni Wit, wybitny dyrygent. To znakomity artysta i gawędziarz, który z pewnością zaciekawi słuchaczy.
Oprócz głównych koncertów odbędą się także recitale promocyjne, na które 5, 6 i 12.08 zaprasza Hotel Impresja w Dusznikach (ul. Zielona 19). Wstęp na te wydarzenia będzie bezpłatny.
Równolegle do festiwalu obywać się będą kursy mistrzowskie – poprowadzą je prof. Tamás Ungár oraz prof. Soo Jung Shin. W tym roku wstęp dla biernych uczestników kursów będzie bezpłatny a wykłady będą tłumaczone na język polski.
Jak co roku na recitale chopinowskie zaprasza również Villa Polanica, a osoby, dla których zabrakło biletów na koncerty będą mogły obejrzeć transmisje w namiocie ustawionym obok Dworku Chopina. W Internecie obejrzymy transmisje z większości recitali, a dusznicki festiwal zagości również na falach Programu 2 Polskiego Radia. Szczegóły na www.festival.pl


Maciej Schulz
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej