TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
20. Finał WOŚPTo już 20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku w akcję włączą się miasta Ziemi Kłodzkiej. Ósmego stycznia będzie się działo!


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nieprzerwanie od 1993 roku. Wszystko zaczęło się od spontanicznej akcji magazynu Brum Top, prowadzonego na antenie Programu III Polskiego Radia przez Jurka Owsiaka. Datki przesyłane w kopertach i przekazami pocztowymi przekazano wówczas na rzecz dzieci z wadami serca. Po kolejnym udanym happeningu przeprowadzonym przez charyzmatycznego Owsiaka w muzycznym programie Róbta co chceta (TVP2) zrodził się pomysł założenia fundacji. Tak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas pierwszego finału zebrano 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zakupiono za nie sprzęt medyczny dla oddziałów kardiochirurgii dziecięcej w całej Polsce. Dzięki WOŚP do tej pory zebrano łącznie prawie 445 milionów złotych, z czego ponad 2,5 miliona podczas akcji Stop powodziom! przeprowadzonej w lipcu 2010 roku. Przez cały okres swojej działalności fundacja pomogła ponad 650 placówkom medycznym. W tym roku dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na zakup urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych. Oprócz zbiórek pieniędzy do puszek, z którymi po miastach chodzić będą wolontariusze WOŚP, podczas finałów organizowane są też specjalne aukcje. Finał WOŚP wspiera również serwis internetowy allegro.pl, gdzie licytować można przeróżne przedmioty lub usługi. W tym roku są to m.in. lot samolotem Bryza, rękawice bokserskie Tomasza Adamka, zaproszenie na mecz gwiazd NBA, czy czarter jachtu na Mazurach.


Oj będzie się działo! Także w miastach na Ziemi Kłodzkiej!


KŁODZKO – w stolicy powiatu kłodzkiego po ulicach biegać będzie 110 wolontariuszy z puszkami, a centrum dowodzenia mieścić się będzie w Galerii Twierdza Kłodzko (ul. Noworudzka 2). Na parkingu przed centrum handlowym można będzie podziwiać samochody straży granicznej. Będzie też pokaz broni. W galerii natomiast zorganizowano część artystyczną imprezy. Bractwo Rycerskie zaprezentuje pokaz dawnego tańca, a kłodzki 47. Regiment Piechoty pokaz musztry bojowej. Będą też licytacje. Do wylicytowania m.in. przejażdżka samochodem rajdowym.


NOWA RUDA – kilkudziesięciu wolontariuszy od rana zbierało będzie pieniądze do puszek, a o godz. 16.00 w Rynku rozpocznie się Finał. W programie imprezy znalazły się koncerty noworudzkich zespołów rockowych Monday Fox (godz. 16.15) i Ener-za (17.00). O godz. 18.00 na scenie pojawi się wrocławska grupa Behavior (twórcy muzyki do serialu Włatcy móch). O godz. 19.30 rozpoczną się licytacje. Wśród fantów: obraz autorstwa noworudzianki Ilony Antoniów oraz rzeźba z drewna autorstwa Sandry Fidurskiej - artystki z Jugowa. W czasie imprezy można będzie bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy, w ramach białego miasteczka Centrum Medycznego Salus. O godz. 20.00 wystąpi zespół Sounds groove z Wrocławia. Ostatnią atrakcją będzie Światełko do nieba (godz. 21.00).


POLANICA – o prócz zbiórki pieniędzy, w uzdrowisku na darczyńców czekały będą występy artystyczne dzieci i młodzieży - od godz. 16.00 (w zależności od pogody: w Muszli Koncertowej lub w Teatrze Zdrojowym).


KUDOWA – tutaj impreza odbędzie się w Parku Zdrojowym. Oprócz licytacji czeka nas m.in. koncert rockowego zespołu Foxy Lady z Czech. Na ulicach nie zabraknie oczywiście wolontariuszy z puszkami.


DUSZNIKI – ulicami miasta zawładnie kilkunastu wolontariuszy, a Finał odbędzie się w Dworku Chopina. Od godz. 15.00 można będzie wziąć udział w licytacjach. Czas umilą występy dusznickich dzieci i młodzieży. O godz. 21.00 w górę wzbije się Światełko do nieba, które tym razem przybierze postać lampionów szczęścia. Do akcji przyłączyło się również Muzeum Papiernictwa organizując czerpanie kartek papieru w kształcie serduszek. W tym dniu wstęp do papierni będzie bezpłatny.


SZCZYTNA – w godz. od 9.00 do 18.00 wolontariusze zbierali będą pieniądze do puszek. Impreza finałowa odbędzie się w siedzibie MOKu (ul. Sienkiewicza 16). Będą występy dzieci i młodzieży oraz licytacje dzieł lokalnych twórców. Wieczorem wypuszczone zostanie Światełko do nieba.


BYSTRZYCA – finałowe występy WOŚP odbędą się w ratuszu (Plac Wolności 1). O godz. 13.00 w centrum miasta rozpoczną się pokazy brygady operacyjno-szturmowej. Nie zabraknie też pysznej grochówki dla wygłodniałej i zziębniętej publiczności. O godz. 15.00 rozpoczną się finałowe licytacje i koncerty (ratusz). Tradycyjne Światełko do nieba (godz. 20.00) przygotowuje Teatr Uliczny TUB oraz Bractwo Rycerskie z Kłodzka.


STRONIE – od rana na terenie gminy kwestować będzie 40 wolontariuszy. O godz. 16.00 w CETiK-u (ul. Kościuszki 18) ruszy wielki kiermasz oraz występy artystyczne. Nie zabraknie typowych dla WOŚP atrakcji.


MIĘDZYLESIE – Finał WOŚP rozpocznie się o godz. 17.00 (MGOK, Plac Wolności 15). Jego atrakcjami będą występy wokalno-muzyczne oraz taneczne lokalnych zespołów oraz tradycyjne Światełko do nieba.


LĄDEK – kwestowanie w mieście rozpocznie się o godz. 9.00. Program tegorocznego Finału obejmuje: spektakl teatralny Maria ma syna w wykonaniu Pracowni Teatralnej ze Stronia, licytację (można będzie zdobyć m.in. wycieczkę do Brukseli), pokaz strażacki, pokaz ogniowy w wykonaniu Teatru Którego Być Nie Powinno oraz zajęcia z rękodzieła artystycznego dla dzieci. Lądecki Finał odbędzie się w budynku CKiR (pl. Staromłyński 5).


Maciej Schulz, Ewa Chalecka


 


 
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej